Canfield Day 3 – BCKC

 

Best In Show

Judge: Mr Mark Kennedy

Weimaraner
GCH Northwoods Send Money Honey

 

 Jr. Showmanship

Judge:  Mr Robert Damron

Best Junior:
Susan Emerson

 

Sporting Group:

Judge's Name:  Mr Richard Beauchamp

1st:
Weimaraner
GCH Northwoods Send Money Honey

2nd:
German Wirehaired Pointer
Ch Mt View's Ripsnorter Silver Charm

3rd:
Golden Retriever
GCH Gemini Fallchase The Bulter Did It

4th:
Irish Setter
GCH Tapestry's Pink Petticoat

 

Hound Group:

Judge's Name: Mr Elliott Weiss

1st:
Whippet
GCH Sporting Fields Bahama Sands

2nd:
Pharaoh Hound
GCH Sporting Fields Bahama Sands

3rd:
Beagle - 15
Ch Langrigg Starof The Stage

4th:
Greyhound
Tyran's Deja Vu

 

Working Group:

Judge's Name: Mr Robert Forsyth

1st:
Boxer
GCH Winfall Brookwood Styled Dream

2nd:
Kuvasz
GCH Szumeria's Wildwood Silver Six Pence

3rd:
Siberian Husky
GCH Kontoki's Bend In The Road

4th:
Bernese Mountain Dog
GCH Avatar's Try Try Again

 

Terrier Group:

Judge's Name: Mrs Barbara Dempsey Alderman

1st:
American Staffordshire Terrier
GCH CastleRock's BigStaffMadAboutYou

2nd:
Norwich Terrier
GCH Walterock Jack Falstaff

3rd:
Welsh Terrier
GCH Brightluck's Prancing Pirate JE

4th:
Irish Terrier
CH Laochragh's Clancy

 

Toy Group:

Judge's Name: Mrs Gloria Geringer

1st:
Affenpinscher
GCH Banana JoeVtani Kazari

2nd:
Pug
GCH Kenshei And That's The Way It Is

3rd:
Cavalier King Charles Spaniel
GCH Sheeba Mark Twain

4th:
English Toy Spaniel - B&PC
GCH Loujon Backroads To Paris

 

Non-Sporting Group:

Judge's Name: Mrs Sari Brewster Tietjen

1st:
Miniature Poodle
Ch Surrey Sugar Baby

2nd:
Standard Poodle
Ch Jaset's Satisfaction

3rd:
American Eskimo Dog
GCH Nuuktok's AtkaInukshuk

4th:
Tibetan Spaniel
GCHtibroke's Kissed By A Star

 

Herding Group:

Judge's Name: Ms Kim Ramey-LeBlanc

1st:
Bouvier des Flandres
GCH Quiche's Grand Finale

2nd:
Pembroke Welsh Corgi
Ch Sandfox Interlude

3rd:
Pyrenean Shepherd
GCH La Brise Sun Bear

4th:
Collie - Rough
GCH Wyndlair Cherokee Vindication