web analytics
Login
Subscribe

Magic Valley KC

Date 08/24/2014
Show Location Huntington WV
Best In Show Judge Mr. Johan Becerra Hernandez
Best In Show GCH Skansens Holy Knight
Breed Giant Schnauzer
Reserve Best In Show GCH Chars Seattle Slew For Triple Crown
Breed Pomeranian


Sporting Group Dog Name Breed
Judge : Mr. Thomas Alexander
Group 1 CH Shannons Celebration At Springrun German Shorthaired Pointer
Group 2 GCH Erinfyr Night Game RN Irish Setter
Group 3 GCH Heartsong McQuestion Authority JH Vizsla
Group 4 CH Ashdowns Thriller Black Cocker Spaniel



Hound Group Dog Name Breed
Judge : Mr. James Frederiksen
Group 1 GCH Stonewall Ol South Loretta Basset Hound
Group 2 GCH CSG Clover Creek Big Daddy CD RE NJP Black & Tan Coonhound
Group 3 GCH Rags N Mystics The Big Bang Ms Smooth Dachshund
Group 4 GCH Southwesterns Magnificent Greyhound



Working Group Dog Name Breed
Judge : Mr. Thomas Alexander
Group 1 GCH Skansens Holy Knight Giant Schnauzer
Group 2 GCH Little Mtns 1 Shot Deal From Windy Knob Bernese Mountain Dog
Group 3 GCH Elocs Its All Good Heartsluv Bullmastiff
Group 4 GCH Geminorum Noto Newfoundland



Terrier Group Dog Name Breed
Judge : Mr. Johan Becerra Hernandez
Group 1 CH Darling Lucy In The Sky With Diamonds Airedale Terrier
Group 2 GCH Appassionato Jp Monamours Star Russell Terrier
Group 3 GCH Camios Educated Exemplar Norwich Terrier
Group 4 GCH Darwyn Here For A Good Time Welsh Terrier



Toy Group Dog Name Breed
Judge : Mr. James Frederiksen
Group 1 GCH Chars Seattle Slew For Triple Crown Pomeranian
Group 2 GCH Homestead Zoey Of Treyacres Brussels Griffon
Group 3 GCH Galways Vincent Can Gough Of Ayrwen Long Coat Chihuahua
Group 4 GCH Tegs Lex Luthor Smooth Coat Chihuahua



Nonsporting Group Dog Name Breed
Judge : Mr. James Frederiksen
Group 1 GCH Barnstorm To-Jo BEn Wicked @ Adominos By Dzine Tibetan Terrier
Group 2 GCH Litilanns Photo Finish Standard Poodle
Group 3 CH Timbes Mississippi Mud Pie Chinese Shar-Pei
Group 4 GCH Sunwood Because I Am Bob Thats Why Boston Terrier



Herding Group Dog Name Breed
Judge : Mr. Thomas Alexander
Group 1 GCH Tartanside Savoir-Faire Rough Collie
Group 2 GCH Faithrock Can I Trust U With My Heart RN German Shepherd
Group 3 GCH Whynotta Make It A Double Belgian Tervuren
Group 4 GCH Trucolorz Blue Hen Of Wimzical BN RA Border Collie