web analytics
Login
Subscribe

Upper Potomac Valley KC

Date 10/20/2013
Show Location Cumberland MD
Best In Show Judge Mr. Charles Olvis
Best In Show GCH Alexanders Gold Rush Xcetera
Breed Treeing Walker Coonhound
Reserve Best In Show CH Warpug Black And Blue Reme
Breed Pug


Sporting Group Dog Name Breed
Judge : Ms. Elizabeth Muthard
Group 1 GCH Chesterhope State of T Art Pointer
Group 2 GCH Cairncross Concierge With Tullane Irish Setter
Group 3 GCH Stelor’s Royalty Remembered German Shorthaired Pointer
Group 4 GCH Harvest Meadow’s Truth Be Told SR German Wirehaired Pointer



Hound Group Dog Name Breed
Judge : Mrs. Barbara Dempsey Alderman
Group 1 GCH Alexanders Gold Rush Xcetera Treeing Walker Coonhound
Group 2 GCH Legibach Captain Crunch SW Wirehaired Dachshund
Group 3 GCH Celestial CJ’s All’s Well That Ends Well Petit Basset Griffon Vendeen
Group 4 CH Snow Hill Soulful Mind Whippet



Working Group Dog Name Breed
Judge : Mr. John Ronald
Group 1 GCH Samaljankan’s I’m The One at Nyrakym Alaskan Malamute
Group 2 GCH GHDD Seamus Lord of The Dance Great Dane
Group 3 GCH Danica’s Flying High Samoyed
Group 4 GCH Saddle Ridge Chek Mate Great Pyrenees



Terrier Group Dog Name Breed
Judge : Dr. Scott Kellogg
Group 1 CH Orangebox Firecracker Border Terrier
Group 2 CH Sanherpinc Poporopo at Teritails Welsh Terrier
Group 3 GCH Blythewood Full Metal Jacket Miniature Schnauzer
Group 4 GCH Gleanntan Wonderful Wizard of Oz Skye Terrier



Toy Group Dog Name Breed
Judge : Mr. Rodney Herner
Group 1 CH Warpug Black And Blue Reme Pug
Group 2 CH Heaven Hi’s Tickle My Fanci Toy Manchester Terrier
Group 3 GCH Qbin’s Strictly Confidential at Enginuity Havanese
Group 4 GCH Blythewood Golden Warrior Miniature Pinscher



Nonsporting Group Dog Name Breed
Judge : Mrs. Barbara Dempsey Alderman
Group 1 GCH Shine’s Deck The Halls Chinese Shar-Pei
Group 2 GCH Vogelflight’s “Honor” To Pillowtalk Bichon Frise
Group 3 GCH Milin’s Emerson Tappin’ On The Bay Chow Chow
Group 4 GCH Lefox Born To Boogie French Bulldog



Herding Group Dog Name Breed
Judge : Mrs. Barbara Dempsey Alderman
Group 1 GCH Ha’Penny Mirimar The Fab Fawn Bearded Collie
Group 2 Stuttgart’s Single Action Army V Hammersmith German Shepherd Dog
Group 3 GCH Acadia Stage Presence Shetland Sheepdog
Group 4 CH Deja Vu Pomme Despair Came Knocking Briard