web analytics
Login
Subscribe

Tidewater KC Of Virginia

Date 11/01/2013
Show Location Virginia Beach VA
Best In Show Judge Mr. Terry Stacy
Best In Show GCH Marlex Classic Red Glare
Breed Miniature Pinscher
Reserve Best In Show GCH Militza’s My Cherie Amour
Breed Irish Setter


Sporting Group Dog Name Breed
Judge : Ms. Peggy Beisel-mcilwaine
Group 1 GCH Militza’s My Cherie Amour Irish Setter
Group 2 GCH Chesastar Hudson Bay RN Chesapeake Bay Retriever
Group 3 GCH Foxwoods Dublin Diva English Cocker Spaniel
Group 4 GCH Be-Fits N Arikara Too Hot To Touch ASCOB Cocker Spaniel



Hound Group Dog Name Breed
Judge : Mrs. Paula Hartinger
Group 1 GCH Flessner’s International S’Cess Bloodhound
Group 2 GCH Raydachs Ride My Ducati SW Wirehaired Dachshund
Group 3 GCH Mia-Bakhu Conspiracy Theory V Hallam CA Pharaoh Hound
Group 4 GCH Applegarth The Name’s Bond Rhodesian Ridgeback



Working Group Dog Name Breed
Judge : Mrs. Patricia Hess
Group 1 GCH GHDD Seamus Lord of The Dance Great Dane
Group 2 GCH Claircreek Impression de Matisse Portuguese Water Dog
Group 3 CH Tobil’s How’s That Working For You Samoyed
Group 4 GCH Ironwood’s Paparazzi Neopolitan Mastiff



Terrier Group Dog Name Breed
Judge : Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
Group 1 CH Glenns Monte Carlo West Highland White Terrier
Group 2 GCH Lamz Heads I Win Tails You Lose CAA Bedlington Terrier
Group 3 GCH Shaireab’s Bayleigh Maid of Honor Welsh Terrier
Group 4 GCH Efbe’s Thunder Rd at Burberry Sealyham Terrier



Toy Group Dog Name Breed
Judge : Mrs. Jacqueline Stacy
Group 1 GCH Marlex Classic Red Glare Miniature Pinscher
Group 2 GCH Ragdoll’s Purple Heart Pomeranian
Group 3 CH Chaseland’s Howard Glodek English Toy Spaniel - B&PC
Group 4 GCH Matriart LG Muffin Long Coat Chihuahua



Nonsporting Group Dog Name Breed
Judge : Mr. Roger Hartinger
Group 1 GCH Kan Sing’s Tenzin Tibetan Spaniel
Group 2 CH Bellefleet’s Living In The Fast Lane Miniature Poodle
Group 3 GCH Spotted Bliss Oreo Delight Dalmatian
Group 4 CH Ta Sen My Thai Amaretto Almond Crunch Lhasa Apso



Herding Group Dog Name Breed
Judge : Mrs. Patricia Hess
Group 1 GCH Ha’Penny Mirimar The Fab Fawn Bearded Collie
Group 2 GCH Lanstarr Squire Talfryn O’Boyle Shetland Sheepdog
Group 3 GCH Ne Orageux’s Flash Point Briard
Group 4 GCH Lumiturpa Arvi Finnish Lapphund