web analytics
Login
Subscribe

Furniture City KC

Date 11/10/2013
Show Location Winston Salem NC
Best In Show Judge Mr. Nathaniel Horn
Best In Show GCH Alexanders Gold Rush Xcetera
Breed Treeing Walker Coonhound
Reserve Best In Show GCH Trumpet’s It’s Good To Be King
Breed Keeshond


Sporting Group Dog Name Breed
Judge : Mrs. Loraine Boutwell
Group 1 GCH Summit Emery Its In The Bag Golden Retriever
Group 2 GCH Conquest’s This Is It! Parti-Colored Cocker Spaniel
Group 3 GCH Solaris Tues Paprika JH CA Vizsla
Group 4 GCH Brookewo’s Just Too Hot CDX MX MXB MXJ MJB Brittany



Hound Group Dog Name Breed
Judge : Mr. Raymond Filburn
Group 1 GCH Alexanders Gold Rush Xcetera Treeing Walker Coonhound
Group 2 CH Noel’s Charlen Taking It To The Top Petit Basset Griffon Vendeen
Group 3 GCH Serandida Abbaio La Contessa Scalza SC Ibizan Hound
Group 4 DC Kominek’s Play The Game of Thrones SC Afghan Hound



Working Group Dog Name Breed
Judge : Mrs. Ruth Zimmerman
Group 1 GCH Kenro’s Witching Hour Giant Schnauzer
Group 2 GCH PPK’s Arcangl Phoenix Akita
Group 3 GCHTallyesyn N Adria’s Pacific Ice V Kendon Doberman Pinscher
Group 4 GCH Jamelle’s Aristocrat V Elba CGC RN Saint Bernard



Terrier Group Dog Name Breed
Judge : Mrs. Loraine Boutwell
Group 1 GCH Shaireab’s Bayleigh Maid of Honor Welsh Terrier
Group 2 CH Waybroke Broxden Christian Dior Smooth Fox Terrier
Group 3 GCH Efbe’s Thunder Rd at Burberry Sealyham Terrier
Group 4 GCH Irisblu Mirage Kerry Blue Terrier



Toy Group Dog Name Breed
Judge : Mrs. Barbara Alderman
Group 1 GCH Dejavu I Want’a Talk About Me Chinese Crested
Group 2 CH Integra Maja Scattered Pearls Italian Greyhound
Group 3 CH Luv Bug’s Permanent Impression Havanese
Group 4 CH Afternoon Delight Forussi Papillon



Nonsporting Group Dog Name Breed
Judge : Mrs. Ruth Zimmerman
Group 1 GCH Trumpet’s It’s Good To Be King Keeshond
Group 2 GCH Bret D Gabriel’s Lost Art Dalmatian
Group 3 GCH Overtop GloryB Victoria Secret Bichon Frise
Group 4 GCH Mauldin’s Carolina Moon-Shine Boston Terrier



Herding Group Dog Name Breed
Judge : Mrs. Barbara Alderman
Group 1 GCH Cordmaker Topsy Turvey Puli
Group 2 CH Karizma’s Ike of Edale German Shepherd Dog
Group 3 GCH Masquerade Mikey Likes It Old English Sheepdog
Group 4 GCH Tragaron Rhys Emrys Cardigan Welsh Corgi