web analytics
Login
Subscribe

Greater Monroe KC

Date 11/16/2013
Show Location Concord NC
Best In Show Judge Mr. Jim Briley
Best In Show GCH Tiburon Ariel Bella Dona
Breed Doberman Pinscher
Reserve Best In Show GCH Shaireab’s Bayleigh Maid Of Honor
Breed Welsh Terrier


Sporting Group Dog Name Breed
Judge : Mrs. Lisa Warren
Group 1 GCH Waterway Game Crk Hot Diggity JH American Water Spaniel
Group 2 GCH Brookewood’s Just Too Hot CDX MX MXB MXJ MJB XF Brittany
Group 3 GCH Mallyree Here Comes The Son RN CGC Irish Water Spaniel
Group 4 GCH Linwood Resolute’s New Beginning RN CGC English Setter



Hound Group Dog Name Breed
Judge : Mrs. Lisa Warren
Group 1 Lanbur Thompsons Eye Candy Beagle - 13"
Group 2 GCH Raydachs Ride My Ducati SW Wirehaired Dachshund
Group 3 GCH Flessner’s International S’Cess Bloodhound
Group 4 GCH Silvershadow Secretariat Elessar Saluki



Working Group Dog Name Breed
Judge : Mrs. Patricia (Pat) Hastings
Group 1 GCH Tiburon Ariel Bella Dona Doberman Pinscher
Group 2 GCH Valkyrie’s Funny Girl RN Black Russian Terrier
Group 3 GCH Hi-Tech The King Of Sherry Shoot JP Boxer
Group 4 GCH Windamir’s Dajavu Ganymede German Pinscher



Terrier Group Dog Name Breed
Judge : Mrs. Judith Daniels
Group 1 GCH Shaireab’s Bayleigh Maid Of Honor Welsh Terrier
Group 2 GCH Irisblu Mirage Kerry Blue Terrier
Group 3 CH Bascovail Essence Of A Purple Storm Border Terrier
Group 4 GCH Sylon Bruce Of Ringmaster Staffordshire Bull Terrier



Toy Group Dog Name Breed
Judge : Mr. Richard Mullen
Group 1 CH Abbapoola’s Mr Slice Of Life Pomeranian
Group 2 GCH Oakhill’s Two Times The Dragon Pekingese
Group 3 GCH Fenice Le Beaudreaux Papillon
Group 4 GCH Celtric Cross Lady Of Shalott At Carpe Diem Toy Manchester Terrier



Nonsporting Group Dog Name Breed
Judge : Mrs. Judith Daniels
Group 1 GCH Luminary Black Velvet Bejeweled With Pearls Standard Poodle
Group 2 GCH Kan Sing’s Tenzin Tibetan Spaniel
Group 3 CH Ta Sen My Thai Amaretto Almond Crunch Lhasa Apso
Group 4 Brightwater’s Henry The Lionhearted French Bulldog



Herding Group Dog Name Breed
Judge : Mr. Donavon Thompson
Group 1 GCH Lightning Strike El Xargall Briard
Group 2 Lambluv’s Fur Ewe’r Eyes Only Old English Sheepdog
Group 3 GCH Concord The Franchise Rough Collie
Group 4 Grandgables She’s Outa Deja Blue Shetland Sheepdog