web analytics
Login
Subscribe

Merrimack Valley KC

Date 01/04/2014
Show Location West Springfield MA
Best In Show Judge Mr. Adrian Woodfork
Best In Show GCH Collinswood Sparks Fly
Breed Australian Shepherd
Reserve Best In Show CH Ecco Lormi’s True Grit Of Dove Cote
Breed Bichon Frise


Sporting Group Dog Name Breed
Judge : Mrs. Sue Goldberg
Group 1 GCH Whistlestop’s Riley On Fire Irish Water Spaniel
Group 2 GCH Cerise Celtic Thunder English Springer Spaniel
Group 3 CH De Lombardie Bulkley Solstice German Shorthaired Pointer
Group 4 GCH Sleepy Hollow’s Scarlett O’Hara English Setter



Hound Group Dog Name Breed
Judge : Dr. Gareth Morgan-jones
Group 1 GCH Somerri Jamieson’s Sea Whiskey Norwegian Elkhound
Group 2 Jorogz’ Havana Dream Afghan Hound
Group 3 GCH Soonipi Friends In Low Places MLH Bloodhound
Group 4 CH Brodny Schoolhouse Zachery Wirehaired Dachshund



Working Group Dog Name Breed
Judge : Mr. William Stebbins
Group 1 GCH Tallyesyn N Adria’s Pacific Ice V Kendon Doberman Pinscher
Group 2 GCH Von Wilhelms Over The Rainbow Rottweiler
Group 3 GCH MJM’s Hi-Air All Eyes On Me Great Dane
Group 4 CH Cypress Bay’s Big Sur Newfoundland



Terrier Group Dog Name Breed
Judge : Mr. William Potter III
Group 1 CH Br’er Fox Philippa Of Hunterston Wire Fox Terrier
Group 2 CH AJ Artillery’s Party Boy American Staffordshire Terrier
Group 3 CH Sheaman’s Son Of A Irishman Staffordshire Bull Terrier
Group 4 CH Holyrood’s Here Comes The Son At Briarton West Highland White Terrier



Toy Group Dog Name Breed
Judge : Mr. Robert Hall
Group 1 GCH Piccadil’s Twist And Shout Cavalier King Charles Spaniel
Group 2 GCH Medina’s Luck Be A Lady Tonight Papillon
Group 3 GCH Fuzzy Farm Somebody To Love Havanese
Group 4 GCH Charchen’s Billy The Kid Pug



Nonsporting Group Dog Name Breed
Judge : Mrs. Ellen Fetter
Group 1 CH Ecco Lormi’s True Grit Of Dove Cote Bichon Frise
Group 2 GCH United’s Light My World Chow Chow
Group 3 CH Sutra Gemk’s Sweet William Lhasa Apso
Group 4 CH Sierra’s Summer Celebration American Eskimo Dog



Herding Group Dog Name Breed
Judge : Mr. Robert Vandiver
Group 1 GCH Collinswood Sparks Fly Australian Shepherd
Group 2 GCH Classical’s My Turn Bearded Collie
Group 3 GCH Celebra’s Good Time Was Had By All Briard
Group 4 GCH Buona Fortuna Baccio V Cativo German Shepherd Dog