web analytics
Login
Subscribe

Merrimack Valley KC (2)

Date 01/05/2014
Show Location West Springfield MA
Best In Show Judge Dr. Gareth Morgan-Jones
Best In Show GCH Whistlestop’s Riley On Fire
Breed Irish Water Spaniel
Reserve Best In Show GCH Collinswood Sparks Fly
Breed Australian Shepherd


Sporting Group Dog Name Breed
Judge : Mr. Robert Vandiver
Group 1 GCH Whistlestop’s Riley On Fire Irish Water Spaniel
Group 2 GCH Cerise Celtic Thunder English Springer Spaniel
Group 3 GCH Sleepy Hollow’s Scarlett O’Hara English Setter
Group 4 CH Sizzlin Rhapsody Never Say Never Vizsla



Hound Group Dog Name Breed
Judge : Mr. William Potter II
Group 1 GCH Somerri Jamieson’s Sea Whiskey Norwegian Elkhound
Group 2 GCH Brodney Schoolhouse Zachery Wirehaired Dachshund
Group 3 CH Speechless That Boy Is A Monster ML Longhaired Dachshund
Group 4 GCH Soonipi Friends In Low Places MLH Bloodhound



Working Group Dog Name Breed
Judge : Mr. Adrian Woodfork
Group 1 CH Cypress Bay’s Big Sur Newfoundland
Group 2 GCH Szajda’s Neverending Story CGC Saint Bernard
Group 3 GCH Sondaisas Crossfyre Akita
Group 4 GCH Anjadane’s Regene V Malvern Giant Schnauzer



Terrier Group Dog Name Breed
Judge : Mrs. Sue Goldberg
Group 1 CH AJ Artillery’s Party Boy American Staffordshire Terrier
Group 2 CH Sheaman’s Son Of A Irishman Staffordshire Bull Terrier
Group 3 CH Br’er Fox Philippa Of Hunterston Wire Fox Terrier
Group 4 GCH Stonebridge Just A Little Bit Better Cairn Terrier



Toy Group Dog Name Breed
Judge : Mrs. Ellen Fetter
Group 1 CH Foursquare The Student Prince Pug
Group 2 GCH Medina’s Luck Be A Lady Tonight Papillon
Group 3 GCH Piccadil’s Twist And Shout CD, BN, RN Cavalier King Charles Spaniel
Group 4 GCH Hoong Tao’s Walk This Way Pekingese



Nonsporting Group Dog Name Breed
Judge : Mr. Robert Hall
Group 1 GCH De Lamer Point Break Schipperke
Group 2 CH Ecco Lormi’s True Grit Of Dove Cote Bichon Frise
Group 3 CH Peche Mignon Southern Gentleman French Bulldog
Group 4 CH Cinderland Darcroft The Boys Are Back In Town Keeshond



Herding Group Dog Name Breed
Judge : Mr. William Stebbins
Group 1 GCH Collinswood Sparks Fly Australian Shepherd
Group 2 GCH Classical’s My Turn Bearded Collie
Group 3 GCH Tana’s Cooking Up A Storm At Tolkien Old English Sheepdog
Group 4 CH Zegan Van Vlaanderen Bouvier des Flandres