web analytics
Login
Subscribe

Greater Orange Park DC

Date 04/05/2014
Show Location Elkton FL
Best In Show Judge Mr. Dana Cline
Best In Show GCH Cragsmoor Good Time Charlie
Breed Skye Terrier
Reserve Best In Show GCH Weymouths En Fuego
Breed English Setter


Sporting Group Dog Name Breed
Judge : Mr. Charles Olvis
Group 1 GCH Weymouths En Fuego English Setter
Group 2 CH Ashdown’s Time To Thrill Black Cocker Spaniel
Group 3 GCH Fieldstone Carousel Hell’s Kitchen English Cocker Spaniel
Group 4 GCH Destiny As Good As It Gets CDX JH Flat-Coated Retriever



Hound Group Dog Name Breed
Judge : Mr. Charles Olvis
Group 1 GCH Regimes Thriller Of Elmo Afghan Hound
Group 2 CH Carlota Sommerled De Suarias Beagle - 13
Group 3 CH Baha Persian Of Interest Saluki
Group 4 CH Siphra’s Wish You Were Here Pharaoh Hound



Working Group Dog Name Breed
Judge : Ms. Sharol Candace Way
Group 1 CH Vixayo’s Golden Ticket Boxer
Group 2 GCH Alpha’s Magic Man CGC Doberman Pinscher
Group 3 GCH Mileka’s Belle Starr Siberian Husky
Group 4 GCH Skansen’s Jose Cuervo V Eastwood Giant Schnauzer



Terrier Group Dog Name Breed
Judge : Ms. Carolyn Herbel
Group 1 GCH Cragsmoor Good Time Charlie Skye Terrier
Group 2 GCH Finnabair Ardmore Ned Glen Of Imaal Terrier
Group 3 GCH Lonsdale Sir Joseph Porter Dandie Dinmont Terrier
Group 4 GCH Mac-Ken-Char’s Frankly My Dear West Highland White Terrier



Toy Group Dog Name Breed
Judge : Mrs. Peggy Hauck
Group 1 GCH Wildfire On The Record Papillon
Group 2 GCH Marlex Classic Red Glare Miniature Pinscher
Group 3 CH Harbor’s Sky-Blue Pink Havanese
Group 4 CH Sleepyhollow Zinging At Marsdon Brussels Griffon



Nonsporting Group Dog Name Breed
Judge : Mr. Thomas Daniels
Group 1 GCH Bandog Major League Homerun At TX Star French Bulldog
Group 2 GCH Bret D Gabriel’s Lost Art Dalmatian
Group 3 GCH Bayshore Stonehaven Espiritu Isabella De Voss Xoloitzcuintli
Group 4 CH Lavandaire Storybook Dreams Miniature Poodle



Herding Group Dog Name Breed
Judge : Ms. Carolyn Herbel
Group 1 GCH Ha’Penny Deja Aphrodite Bearded Collie
Group 2 GCH Cordmaker Topsy Turvey Puli
Group 3 CH Adagio’s Chasing Fireflies Belgian Sheepdog
Group 4 CH Jesstar Erova Shetland Sheepdog