web analytics
Login
Subscribe

Baltimore County KC

Date 04/20/2014
Show Location Timonium MD
Best In Show Judge Ms. Terri Lyddon
Best In Show GCH Sonnus Filho (Sanchez)
Breed Smooth Coat Chihuahua
Reserve Best In Show GCH McVan’s To Russia With LoveLove
Breed


Sporting Group Dog Name Breed
Judge : Mrs. Gale Young
Group 1 GCH Telltale American Ride English Springer Spaniel
Group 2 GCH Fieldstone Carousel Hell’s Kitchen English Cocker Spaniel
Group 3 GCH Stoneypoint’s Time To Reign Irish Setter
Group 4 GCH Doc’s Greyborn North Star Of Acadia Weimeraner



Hound Group Dog Name Breed
Judge : Ms. Bonnie Threllfall
Group 1 GCH Raydachs Ride My Ducati Wirehaired Dachshund
Group 2 GCH Tells Matrix Reloaded Afghan Hound
Group 3 CH Raquel Welch Of Malibu APD Rhodesian Ridgeback
Group 4 GCH Stackemup I Did It My Way Treeing Walker Coonhound



Working Group Dog Name Breed
Judge : Mr. Steve Gladstone
Group 1 GCH Claircreek Impression De Matisse Portuguese Water Dog
Group 2 GCH Pebblesrun Play It Again Ham Samoyed
Group 3 GCH Skansen’s Havannah Giant Schnauzer
Group 4 GCH GHDD Seamus Lord Of The Dance Great Dane



Terrier Group Dog Name Breed
Judge : Mr. Wiliam deVillenueve
Group 1 GCH McVan’s To Russia With Love Scottish Terrier
Group 2 GCH Shaireab’s Bayleigh Maid Of Honor Welsh Terrier
Group 3 GCH Banbury Bedrock Bright Star Bright Colored Bull Terrier
Group 4 GCH Cragsmoor Good Time Charlie Skye Terrier



Toy Group Dog Name Breed
Judge : Ms. Betsy Dale
Group 1 GCH Sonnus Filho (Sanchez) Smooth Coat Chihuahua
Group 2 GCH Hill Country’s Tag I’m It Pug
Group 3 GCH Yarrow’s Hi-Tech Ben There Done That Affenpinscher
Group 4 GCH Chrysalis Lucky One Apex Too Toy Poodle



Nonsporting Group Dog Name Breed
Judge : Mr. Chuck Winslow
Group 1 CH Bellefleet’s Living In The Fast Lane Miniature Poodle
Group 2 CH Kan Sing’s Po-Ba-Ri At Arundina Tibetan Spaniel
Group 3 GCH Are-Jay’s Harlem Renaissance Chow Chow
Group 4 Chaseland’s Bernice Bullard Boston Terrier



Herding Group Dog Name Breed
Judge : Mrs. Dorothy Collier
Group 1 GCH Stonepillar’s Steel Blu Bouvier Des Flandres
Group 2 Lumaturpa Turpakka Finnish Lapphund
Group 3 GCH Collinswood Sparks Fly Australian Shepherd
Group 4 CH Ne Orageux’s Flash Point Briard