web analytics
Login
Subscribe

Wilmington KC

Date 04/25/2014
Show Location Bear DE
Best In Show Judge Mrs. Sharon Newcomb
Best In Show GCH Banbury Bedrock Bright Star Bright
Breed Colored Bull Terrier
Reserve Best In Show GCH Bayshore Georgio Armani
Breed Xoloitzcuintli


Sporting Group Dog Name Breed
Judge : Mr. James Martin
Group 1 GCH Robin Crest Edelmarke Investigator German Shorthaired Pointer
Group 2 GCH Cerise Sentinel English Springer Spaniel
Group 3 GCH Windy Hill Dance To The Music JH WC Flat-Coated Retriever
Group 4 GCH Stonypoint’s Time To Reign Irish Setter



Hound Group Dog Name Breed
Judge : Dr. Anne Gallant
Group 1 CH Raquel Welch Of Malabo APD Rhodesian Ridgeback
Group 2 GCH Aviance’s Pramada For Terms Of Endearment SL Longhaired Dachshund
Group 3 CH Foxcliffe Chelsea Piers Scottish Deerhound
Group 4 CH Treis Pinheiros Buobna Sera SW Wirehaired Dachshund



Working Group Dog Name Breed
Judge : Mr. Robin Stansell
Group 1 GCH CR-Wicca’s Trade Secret Akita
Group 2 GCH Hi-Tech The King Of Sherry Shoot JP Boxer
Group 3 GCH Myla ‘N Poli’s Winter Rose Siberian Husky
Group 4 GCH Mistic’s Longfellow Serenade Standard Schnauzer



Terrier Group Dog Name Breed
Judge : Mrs. Robert Forsyth
Group 1 GCH Banbury Bedrock Bright Star Bright Colored Bull Terrier
Group 2 GCH Yarrow Venerie Ticket To Ride Norfolk Terrier
Group 3 GCH Efbe’s Thunder Rd At Burberry Sealyham Terrier
Group 4 CH Peabar Goodness Gracious Scottish Terrier



Toy Group Dog Name Breed
Judge : Mrs. Robert Forsyth
Group 1 GCH Yarrow’s Hi-Tech Ben There Done That Affenpinscher
Group 2 GCH Blythewood Golden Warrior Miniature Pinscher
Group 3 GCH Piccadil’s Twist And Shout CD BN Cavalier King Charles Spaniel
Group 4 GCH Matriart LG Muffin Long Coat Chihuahua



Nonsporting Group Dog Name Breed
Judge : Mr. Robin Stansell
Group 1 GCH Bayshore Georgio Armani Xoloitzcuintli
Group 2 GCH Just Lonestar Bright Lights Big City Bulldog
Group 3 GCH Spotted Bliss Oreo Delight Dalmatian
Group 4 GCH Diva’s Bastille My Heart French Bulldog



Herding Group Dog Name Breed
Judge : Mr. Peter Green
Group 1 GCH Devinwood A Perfect Stranger Rough Collie
Group 2 GCH Deja Vu Mia Cool As A Cucumber Briard
Group 3 CH Corgards Dial One-VIII-Yum-Yum Pembroke Welsh Corgi
Group 4 Lumiturpa Tapakka Finnish Lapphund