web analytics
Login
Subscribe

Virginia Beach KC

Date 05/25/2014
Show Location Hampton VA
Best In Show Judge Ms. Lee Whittier
Best In Show GCH Ha’Penny Mirimar The Fab Fawn
Breed Bearded Collie
Reserve Best In Show GCH Kan Sing’s Po-Ba-Ri At Arundina
Breed Tibetan Spaniel


Sporting Group Dog Name Breed
Judge : Mrs. Ann Hearn
Group 1 CH My Buddy’s Times They Are A-Changin Golden Retriever
Group 2 GCH Cool Water’s The Tide Is High Chesapeake Bay Retriever
Group 3 GCH Barra’s Saturday Night Special CGC Labrador Retriever
Group 4 GCH Windsor’s Chairman Of The Board Flat-Coated Retriever



Hound Group Dog Name Breed
Judge : Ms. Karin Ashe
Group 1 GCH Lacey’s Deck Plate Leader Petit Basset Griffon Vendeen
Group 2 GCH Passport Boy You’re One Of My Kind SS Smooth Dachshund
Group 3 CH Kiarry’s Stonewall Jackson American Foxhound
Group 4 GCH Bayaway Jersey’s Due Process Of Law Black And Tan Coonhound



Working Group Dog Name Breed
Judge : Dr. Carmen Battaglia
Group 1 CH Pebbles Run Cot’n Pic’n Cotton Gin Samoyed
Group 2 Sharjets Cat On A Hot Tin Roof Doberman Pinscher
Group 3 GCH Abstrax Premier Edition Great Pyrenees
Group 4 GCH Peacefield’s Searching For Stars At Lin Cars Bernese Mountain Dog



Terrier Group Dog Name Breed
Judge : Mrs. Chris Levy
Group 1 CH Glenns Monte Carlo West Highland White Terrier
Group 2 CH Springhill Street Smart Smooth Fox Terrier
Group 3 GCH Joval It’s My Time Airedale Terrier
Group 4 Special’s Wire Benson Heritage Wire Fox Terrier



Toy Group Dog Name Breed
Judge : Ms. Shelley Hennessy
Group 1 Sheffield’s Crimson Trace Pug
Group 2 GCH Blue Willow Cherbo Lil Bit Rocknroll Japanese Chin
Group 3 Foxwyn Once Upon A Time Cavalier King Charles Spaniel
Group 4 GCH Shadowfox Blue Taboo Of Diva Chinese Crested



Nonsporting Group Dog Name Breed
Judge : Mrs. Chris Levy
Group 1 GCH Kan Sing’s Po-Ba-Ri At Arundina Tibetan Spaniel
Group 2 CH Aurora’s Welcome To The Jungle Tibetan Terrier
Group 3 GCH Unique Da Maya Dancing Queen Standard Poodle
Group 4 GCH Dulin’s Lord Of The Rings Bulldog



Herding Group Dog Name Breed
Judge : Dr. Carmen Battaglia
Group 1 GCH Ha’Penny Mirimar The Fab Fawn Bearded Collie
Group 2 Lumiturpa Tapakka Finnish Lapphund
Group 3 Sunaire Vogue Bi All Means Shetland Sheepdog
Group 4 GCH Morningstar’s All That Jazz Ma’am Belgian Sheepdog