web analytics
Login
Subscribe

Greater Muskegon KC

Date 05/26/2014
Show Location Kalamazoo MI
Best In Show Judge Mr. Randy Garren
Best In Show GCH Claircreek Impression De Matisse
Breed Portuguese Water Dog
Reserve Best In Show GCH Cragsmoor Good Time Charlie
Breed Skye Terrier


Sporting Group Dog Name Breed
Judge : Mrs. Kimberly Meredith-Cavanna
Group 1 GCH Fieldstone Carousel Hell’s Kitchen English Cocker Spaniel
Group 2 CH Telltale American Ride English Springer Spaniel
Group 3 CH Legends What Women Want English Setter
Group 4 GCH Sastya’s Eleven Eleven Gordon Setter



Hound Group Dog Name Breed
Judge : Mrs. Loraine Boutwell
Group 1 CH Tashtins Lookin For Trouble Beagle - 15"
Group 2 GCH Ansa Mo Caoimhim Modigliani CGC Irish Wolfhound
Group 3 CH Raquel Welch Of Malabo APD Rhodesian Ridgeback
Group 4 GCH Silhouette’s Au Fish Norwegian Elkhound



Working Group Dog Name Breed
Judge : Mr. Roger Gifford
Group 1 GCH Claircreek Impression De Matisse Portuguese Water Dog
Group 2 GCH Sno Klassic Nanuke Lifes A Dance Alaskan Malamute
Group 3 GCH Rivergroves Chateau Du Castelnau Great Pyrenees
Group 4 GCH Mi-Ti’s Mayhem Doberman Pinscher



Terrier Group Dog Name Breed
Judge : Mrs. Loraine Boutwell
Group 1 GCH Cragsmoor Good Time Charlie Skye Terrier
Group 2 GCH Hjohoo’s Save Hjour Love For Me Cairn Terrier
Group 3 GCH King’s Mtn Angelina Ballerina Dandie Dinmont Terrier
Group 4 GCH Darwyn Bruhil’s Flying Circus Welsh Terrier



Toy Group Dog Name Breed
Judge : Mr. Dennis McCoy
Group 1 GCH Ayrwen Star Kissed Delight Smooth-Coat Chihuahua
Group 2 GCH Loujon Thornwood Little Jacob English Toy Spaniel (Blenheim & Prince Charles)
Group 3 GCH Kaylen’s Kahlua Chinese Crested
Group 4 GCH LTO Prosperity English Toy Spaniel (King Charles & Ruby)



Nonsporting Group Dog Name Breed
Judge : Ms. Edna Gonzalez
Group 1 GCH Dowats The Gladiator Bulldog
Group 2 GCH Spotted Bliss Oreo Delight Dalmatian
Group 3 CH Dawin Hearts On Fire Standard Poodle
Group 4 GCH Blancho’s Carolina Herrera Xoloitzcuintli



Herding Group Dog Name Breed
Judge : Mr. Charles Olvis
Group 1 GCH Travler Kelise Overdrive Smooth Collie
Group 2 GCH Stonepillar’s Steel Blu Bouvier Des Flandres
Group 3 GCH Sierrarose Blue Sage Australian Shepherd
Group 4 GCH Daybar For Your Eyes Only Bearded Collie