web analytics
Login
Subscribe

Shasta KC (2)

Date 06/01/2014
Show Location Gridley CA
Best In Show Judge Mr. John Wade
Best In Show GCH Topaz Bad Action
Breed Siberian Husky
Reserve Best In Show GCH Soquel Millenium Seafarer
Breed Colored Bull Terrier


Sporting Group Dog Name Breed
Judge : Mr. Stephen Hubbell
Group 1 CH Promenade’s Pay It Forward Field Spaniel
Group 2 GCH Sandpiper’s Let Freedom Ring Golden Retriever
Group 3 GCH Hil-N-Don & Canyonwood Seemore Of Me English Springer Spaniel
Group 4 GCH Windy Hill God Of Fire RN JH CGC Flat-Coated Retriever



Hound Group Dog Name Breed
Judge : Mr. John Wade
Group 1 GCH Topsfield-Sanchu Eenie Meenie Miney Moe Basset Hound
Group 2 CH Vin-Melca’s Daggarwood Delight Norwegian Elkhound
Group 3 CH Torquay Midnight Interlude Beagle - 13"
Group 4 GCH Pirata II De Viamonte CM Portuguese Podengo Pequeno



Working Group Dog Name Breed
Judge : Mrs. Christina Hubbell
Group 1 GCH Topaz Bad Action Siberian Husky
Group 2 GCH B & K Sean’s Grand Slam V Paradise Great Dane
Group 3 GCH Hertsease King Of The Jungle Newfoundland
Group 4 GCH Glacier White Moonlite Mist Chanel No 5 Samoyed



Terrier Group Dog Name Breed
Judge : Mr. Fred Bassett
Group 1 GCH Soquel Millenium Seafarer Colored Bull Terrier
Group 2 GCH Vaca Valley’s Bold Ruler For Fraja American Staffordshire Terrier
Group 3 GCH J’Cobe Broxden Accidentally On Porpoise Smooth Fox Terrier
Group 4 GCH Rockledge McCallen Of Meath Irish Terrier



Toy Group Dog Name Breed
Judge : Mr. Stephen Hubbell
Group 1 GCH Quail Garden Loch Lomond Deja Vu Cavalier King Charles Spaniel
Group 2 GCH Winsome-Nirvana-Blaque Triple Play Pug
Group 3 CH Cashin’s Sizzling Bacon Bit Brussels Griffon
Group 4 GCH Centennial Farms Celebration Toy Fox Terrier



Nonsporting Group Dog Name Breed
Judge : Mr. Stephne Hubbell
Group 1 GCH Kastle’s Go Speed Racer Dalmatian
Group 2 GCH Del Zarzoso Salvame From Afterglow Standard Poodle
Group 3 GCH Skyline’s Unit Of Measure Keeshond
Group 4 GCH No Faux Paw Big Rock Singer Chinese Shar-Pei



Herding Group Dog Name Breed
Judge : Mr. Fred Bassett
Group 1 GCH Wedgewood’s Abracadabra Border Collie
Group 2 GCH Copper Hills No Reservations Australian Shepherd
Group 3 GCH De Joie Du Chateau Rocher CA CGC Beauceron
Group 4 GCH Pleasant Hill Magnum Of Samara Canaan Dog